LM2577MX-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 24SOIC
product image
LM2577MX-15 Picture
SeekIC No. : 003585258 Detail
LM2577MX-15: IC REG MULTI CONFIG 15V 24SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2577MX-15
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIMPLE SWITCHER® Manufacturer: National Semiconductor
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 15V
Voltage - Input: 3.5 V ~ 40 V PWM Type: Current Mode
Frequency - Switching: 52kHz Current - Output: 3A
Synchronous Rectifier: No Package / Case : uSOP-8
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Frequency - Switching: 52kHz
Current - Output: 3A
Voltage - Output: 15V
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: National Semiconductor
Series: SIMPLE SWITCHER®
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 24-SOIC
Voltage - Input: 3.5 V ~ 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2577MX-15
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 40 V
Voltage - Output15V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case24-SOIC (7.5mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Rds (On)-
Frequency - Switching52kHz