LM2577S-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2577S-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584178 Detail
LM2577S-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2577S-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 56 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 3 A
Packaging : Tube
Output Voltage : 12 V
Package / Case : TO-263
Switching Frequency : 56 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2577S-12/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), FlyBack, Forward Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz