LM2577S-15/NOPB
IC REG MULTI CONFIG 15V TO263-5
product image
LM2577S-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 003585243 Detail
LM2577S-15/NOPB: IC REG MULTI CONFIG 15V TO263-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2577S-15/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIMPLE SWITCHER® Manufacturer: National Semiconductor
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter Package / Case : SOIC-16
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 15V Voltage - Input: 3.5 V ~ 40 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 52kHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Packaging: Tube
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Frequency - Switching: 52kHz
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Output: 3A
Voltage - Output: 15V
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter
Supplier Device Package: TO-263-5
Manufacturer: National Semiconductor
Series: SIMPLE SWITCHER®
Voltage - Input: 3.5 V ~ 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2577S-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 40 V
Voltage - Output15V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching52kHz