LM2577SX-15
IC REG SW 15V 3A STP UP TO-263-5
product image
LM2577SX-15 Picture
SeekIC No. : 004394894 Detail
LM2577SX-15: IC REG SW 15V 3A STP UP TO-263-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2577SX-15
Mfg:
National Semiconductor
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2577SX-15
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), FlyBack, Forward Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 40 V
Voltage - Output15V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz