LM2586S-3.3/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2586S-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584225 Detail
LM2586S-3.3/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2586S-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 115 KHz, 100 KHz to 200 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Packaging : Tube
Package / Case : TO-263
Switching Frequency : 115 KHz, 100 KHz to 200 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2586S-3.3/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, TO-263 (7 leads + tab)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching100kHz ~ 200kHz