LM2586T-12/NOPB
IC REG MULTI CONFIG 12V TO220-7
product image
LM2586T-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 003585108 Detail
LM2586T-12/NOPB: IC REG MULTI CONFIG 12V TO220-7
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2586T-12/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIMPLE SWITCHER® Manufacturer: National Semiconductor
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter Package / Case : PDIP-8
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V Voltage - Input: 4 V ~ 40 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 100kHz ~ 200kHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-7 Formed Leads Packaging: Tube
Description
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: 12V
Current - Output: 3A
Type: Step-Up (Boost), Flyback, Forward Converter
Voltage - Input: 4 V ~ 40 V
Supplier Device Package: TO-220-7
Package / Case: TO-220-7 Formed Leads
Manufacturer: National Semiconductor
Series: SIMPLE SWITCHER®
Frequency - Switching: 100kHz ~ 200kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2586T-12/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-7 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-