LM2596S-3.3/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers 150 KHZ 3A STEP-DOWN VLTG REG
product image
LM2596S-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00583906 Detail
LM2596S-3.3/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers 150 KHZ 3A STEP-DOWN VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2596S-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 173 KHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Packaging : Tube
Description
Output Power :
Input Voltage :
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Packaging : Tube
Switching Frequency : 173 KHz
Package / Case : TO-263
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2596S-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4.5 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching150kHz