LM2596T-3.3/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2596T-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584434 Detail
LM2596T-3.3/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2596T-3.3/NOPB
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 3 A
Switching Frequency : 173 KHz Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 3 A
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Switching Frequency : 173 KHz
Package / Case : TO-220
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2596T-3.3/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input4.5 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / CaseTO-220-5 (Bent and Staggered Leads)
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching150kHz