LM2674M-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers PWR CONVERTER HI EFF 500MA SD VLTG REG
product image
LM2674M-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584078 Detail
LM2674M-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers PWR CONVERTER HI EFF 500MA SD VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2674M-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 0.5 A
Input Voltage : 6.5 V to 40 V Switching Frequency : 275 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Narrow Packaging : Tube
Description
Output Power :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Output Voltage : 12 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Output Current : 0.5 A
Input Voltage : 6.5 V to 40 V
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Switching Frequency : 275 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2674M-12/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output500mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)250 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching260kHz