LM2675MX-12/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers
product image
LM2675MX-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584652 Detail
LM2675MX-12/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2675MX-12/NOPB
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Voltage : 12 V Output Current : 1 A
Switching Frequency : 260 KHz Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Narrow Packaging : Reel
Description
Output Power :
Input Voltage :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Output Voltage : 12 V
Output Current : 1 A
Switching Frequency : 260 KHz
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2675MX-12/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)250 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching260kHz