LM2678S-3.3/NOPB
Switching Converters, Regulators & Controllers HIGH EFF 5A STEP- DOWN VLTG REG
product image
LM2678S-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00584629 Detail
LM2678S-3.3/NOPB: Switching Converters, Regulators & Controllers HIGH EFF 5A STEP- DOWN VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2678S-3.3/NOPB
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 3.3 V Output Current : 5 A
Input Voltage : 8 V to 40 V Switching Frequency : 260 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 3.3 V
Packaging : Tube
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Switching Frequency : 260 KHz
Package / Case : TO-263
Input Voltage : 8 V to 40 V
Output Current : 5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2678S-3.3/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output5A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, TO-263 (7 leads + tab)
SynchronousNo
Rds (On)120 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching260kHz