Features: ·3.6A, 0.08W, internal switch·Operating input voltage range of 2.2V to 12V·Input undervoltage protection·Adjustable output voltage up to 17.5V·600kHz/1.25MHz pin selectable frequency operation·Over temperature protection·Small 14-Lead TSSOP or LLP packageApplication·LCD Bias Supplies·Han...
LM2700: Features: ·3.6A, 0.08W, internal switch·Operating input voltage range of 2.2V to 12V·Input undervoltage protection·Adjustable output voltage up to 17.5V·600kHz/1.25MHz pin selectable frequency opera...
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $1.35 - 1.79 / Piece
DC/DC Switching Controllers STEP-UP PWM DC/DC CONVERTER
·3.6A, 0.08W, internal switch
·Operating input voltage range of 2.2V to 12V
·Input undervoltage protection
·Adjustable output voltage up to 17.5V
·600kHz/1.25MHz pin selectable frequency operation
·Over temperature protection
·Small 14-Lead TSSOP or LLP package

| Temperature Min | -40 deg C |
| Temperature Max | 125 deg C |
| Buffers | 0 |
| Multiple Output Capability | Yes |
| On/Off Pin | Yes |
| Error Flag | No |
| Input Min Voltage | 2.2 Volt |
| Input Max Voltage | 12 Volt |
| Output Current | 2500 mA |
| Adjustable Output | Yes |
| Output Range | 1.26V to 17.5V |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Adj Switch Frequency | Yes |
| Sync Pin | No |
| Efficiency (peak) | 90 % |
| Flyback | Yes |
| Inverting | No |
| Step-Up | Yes |
| Step-Down | No |
| RegType | Switching Regulator |
| DisplayType | FPD |
| View Using Catalog | |