LM2940CS-15/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM2940CS-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00510049 Detail
LM2940CS-15/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2940CS-15/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 26 V Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA Output Current : 1 A (Typ)
Load Regulation : 150 mV Number of Outputs : 1
Package / Case : TO-263
Input Voltage MAX : 26 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA
Output Current : 1 A (Typ)
Output Voltage : 15 V
Load Regulation : 150 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2940CS-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output15V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input17 ~ 26 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)1.6A