LM2940CSX-15
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM2940CSX-15 Picture
SeekIC No. : 00515027 Detail
LM2940CSX-15: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2940CSX-15
Quick Details
Input Voltage MAX : 26 V Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA Output Current : 1 A (Typ)
Load Regulation : 150 mV Number of Outputs : 1
Package / Case : TO-263
Input Voltage MAX : 26 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA
Output Current : 1 A (Typ)
Output Voltage : 15 V
Load Regulation : 150 mV