LM2940CT-15/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 1A LDO REG
product image
LM2940CT-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00510290 Detail
LM2940CT-15/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 1A LDO REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2940CT-15/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 26 V Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA Output Current : 1 A (Typ)
Load Regulation : 150 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Input Voltage MAX : 26 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA
Output Current : 1 A (Typ)
Output Voltage : 15 V
Load Regulation : 150 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2940CT-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output15V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input17 ~ 26 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)1.6A