LM2940LD-12/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM2940LD-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00510208 Detail
LM2940LD-12/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM2940LD-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 26 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA Output Current : 1 A (Typ)
Load Regulation : 120 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : LLP EP
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 12 V
Input Voltage MAX : 26 V
Package / Case : LLP EP
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 1A, 0.15 V at 100 mA
Output Current : 1 A (Typ)
Load Regulation : 120 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM2940LD-12/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-LLP
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output12V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input14 ~ 26 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)1.6A