LM31-00000F-030PG
Liquid Level Sensors 0-30psig 0.5-4.5V
product image
LM31-00000F-030PG Picture
SeekIC No. : 002671983 Detail
LM31-00000F-030PG: Liquid Level Sensors 0-30psig 0.5-4.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM31-00000F-030PG
Mfg:
Measurement Specialties Sensors
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Connection Method : 12 in Cable Output Type : 0.5 V to 4.5 V
Port Type : 1/2 NPT Pressure Range : 0 psi to 30 psi
Description
Current Rating :
Description/Function :
Connection Method : 12 in Cable
Output Type : 0.5 V to 4.5 V
Port Type : 1/2 NPT
Pressure Range : 0 psi to 30 psi
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM31-00000F-030PG
VendorMeasurement Specialties Inc.
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 30 PSIG
Voltage - Rated*
Output0.5 ~ 4.5V
Package / CaseStainless Steel
Pressure TypeGauge
Features*
Interface1' Cable
Pressure Port1/2" (12.7mm) NPT
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names LM31 00000F 030PG