LM3151MHE-3.3/NOPB
DC/DC Switching Controllers
product image
LM3151MHE-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00492305 Detail
LM3151MHE-3.3/NOPB: DC/DC Switching Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3151MHE-3.3/NOPB
Quick Details
Input Voltage : 6 V to 42 V Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 12 A Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 12 A
Package / Case : TSSOP EP
Input Voltage : 6 V to 42 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3151MHE-3.3/NOPB
Number of Outputs1
Voltage - Input6 ~ 42 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output12A
Power - Output-
Package / Case14-TSSOP Exposed Pad, 14-eTSSOP 14-HTSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching250kHz