LM3354-3.7
Features: ` Regulated VOUT with ±3% accuracy` Standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 4.1V, and 5.0V also available` Custom output voltages available from 1.8V to 5.0V in 100 mV increments with volume order` 2.5V to 5.5V input voltage range` Up to 90mA output current` >75% average efficiency` U...
product image
LM3354-3.7 Picture
SeekIC No. : 004395266 Detail
LM3354-3.7: Features: ` Regulated VOUT with ±3% accuracy` Standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 4.1V, and 5.0V also available` Custom output voltages available from 1.8V to 5.0V in 100 mV increments with volu...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3354-3.7
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Regulated VOUT with ±3% accuracy
` Standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 4.1V, and 5.0V also available
` Custom output voltages available from 1.8V to 5.0V in 100 mV increments with volume order
` 2.5V to 5.5V input voltage range
` Up to 90mA output current
` >75% average efficiency
` Uses few, low-cost external components
` Very small solution size
` 375 A typical operating current
` 2.3 A typical shutdown current
` 1 MHz typical switching frequency
` Architecture and control methods provide high load current and good efficiency
` MSOP-10 package
` Over-temperature protection
Application
·White LED display backlights
· 1-cell Lilon battery-operated equipment including PDAs,hand-held PCs, cellular phones
· Flat panel displays
· Hand-held instruments
· Li-Ion, NiCd, NiMH, or alkaline battery powered systems
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
All Pins .....................................................−0.5V to 5.6V
Power Dissipation (TA = 25°C)
(Note 2).............................................. Internally Limited
TJMAX (Note 2) ....................................................150°C
JA (Note 2) ...................................................250°C/W
Storage Temperature ......................−65°C to +150°C
Lead Temperature (Soldering, 5sec.) ..................260°C
ESD Rating (Note 3)
Human Body Model.................................................1.5KV
Machine Model.......................................................100KV
Description
stepping up (boost) or stepping down (buck) the input voltage. It accepts an input voltage between 2.5V and 5.5V. The LM3354 is also available with standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 3.7V, 4.1V (ideal for white LED applications),and 5.0V. If other output voltage options between 1.8V and 5.0V are desired, please contact your National Semiconductor representative.
The LM3354-3.7's proprietary buck-boost architecture enables up to 90mA of load current at an average efficiency greater than 75%. Typical operating current is only 375 A and the typical shutdown current is only 2.3 A.
The LM3354-3.7 is available in a 10-pin MSOP package. This package has a maximum height of only 1.1 mm.
overall solution make this device ideal for battery powered,portable, and hand-held applications.See the LM3352 for up to 200mA of output current or the LM3355 for up to 50mA of output current.