LM3354MMX-1.8
PinoutDescriptionThe LM3354MMX-1.8 is one member of the LM3354 family which is designed as the regulated 90mA buck-boost switched capacitor DC/DC converter, that accepts an input voltage between 2.5 V and 5.5 V, and is available with standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 4.1V (ideal for white LE...
product image
LM3354MMX-1.8 Picture
SeekIC No. : 004395270 Detail
LM3354MMX-1.8: PinoutDescriptionThe LM3354MMX-1.8 is one member of the LM3354 family which is designed as the regulated 90mA buck-boost switched capacitor DC/DC converter, that accepts an input voltage between 2.5...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3354MMX-1.8
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LM3354MMX-1.8 is one member of the LM3354 family which is designed as the regulated 90mA buck-boost switched capacitor DC/DC converter, that accepts an input voltage between 2.5 V and 5.5 V, and is available with standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 4.1V (ideal for white LED applications), 5.0V. It can be used in (1)White LED display backlights; (2)1-cell Lilon battery-operated equipment including PDAs, hand-held PCs, cellular phones; (3)Flat panel displays; (4)Hand-held instruments; (5)Li-Ion, NiCd, NiMH, or alkaline battery powered systems applications.
Features of the LM3354MMX-1.8 are:(1)Regulated VOUT with ±3% (5.0V, 4.1V, and 3.3V options) or ±4% (1.8V option) accuracy; (2)Standard output voltages of 1.8V, 3.3V, 4.1V, and 5.0V; (3)Custom output voltages available from 1.8V to 5.0V in 100 mV increments with volume order; (4)2.5V to 5.5V input voltage range; (5)Up to 90mA (5.0V, 4.1V, and 1.8V options) or 70mA (3.3V option) output current n >75% average efficiency; (6)Uses few, low-cost external components; (7)Very small solution size; (8)375 A typical operating current; (9)2.3 A typical shutdown current; (10)1 MHz typical switching frequency; (11)Architecture and control methods provide high load current and good efficiency; (12)MSOP-10 package; (13)Over-temperature protection.
The absolute maximum ratings of the LM3354MMX-1.8 can be summarized as:(1)All Pins: -0.5 V to 5.6 V;(2)Power Dissipation (TA = 25°C): Internally Limited;(3)TJMAX: 150°C;(4)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(5)Lead Temperature (Soldering, 5 sec.): 260°C;(6)ESD Rating Human Body Model: 1.5 kV;(7)ESD Rating Machine Model: 100 V;(8)Junction Temperature: -40°C to +120°C;(9)Ambient Temperature: -40°C to +85°C;(10)Output Voltage: 1.8 V to 5.0 V;(11)Input Voltage: 2.5 V to 5.5 V. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .