LM336B-2.5
Features: • Low Temperature Coefficient• Guaranteed Temperature Stability 4mV Typical• 0.2Ω Dynamic Impedance• ±1.0% Initial Tolerance Available• Easily Trimmed for Minimum Temperature DriftSpecifications Parameter Symbol Value Unit Reverse Cur...
product image
LM336B-2.5 Picture
SeekIC No. : 004395280 Detail
LM336B-2.5: Features: • Low Temperature Coefficient• Guaranteed Temperature Stability 4mV Typical• 0.2Ω Dynamic Impedance• ±1.0% Initial Tolerance Available• Easily Trimmed f...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM336B-2.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Low Temperature Coefficient
• Guaranteed Temperature Stability 4mV Typical
• 0.2Ω Dynamic Impedance
• ±1.0% Initial Tolerance Available
• Easily Trimmed for Minimum Temperature Drift
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Reverse Current
IR
15
mA
Forward Current
IF
10
mA
Operating Temperature Range LM336-2.5/LM336B-2.5
TOPR
0 ~ +70 °C
°C
Storage Temperature Range
TSTG
°C
Description
The LM336-2.5/LM336B-2.5 integrated circuits are precision 2.5V shunt regulators. The monolithic IC voltage reference operates as a low temperature coefficient 2.5V zener with 0.2W dynamic impedance. A third terminal on the LM336-2.5/LM336B-2.5 allows the reference voltage
and temperature coefficient to be trimmed easily. LM336-2.5/LM336B-2.5 are useful as a precision 2.5V low voltage reference for digital voltmeters, power supplies or OP-AMP circuitry. The 2.5V makes it convenient to obtain a stable reference from low voltage supplies. Further, since the