LM336Z25
Voltage & Current References Precision Shunt Programmable
product image
LM336Z25 Picture
SeekIC No. : 00589338 Detail
LM336Z25: Voltage & Current References Precision Shunt Programmable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM336Z25
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Voltage References Topology : Shunt References
Reference Type : Precision Output Voltage : Adjustable
Initial Accuracy : 2 % Shunt Current (Max) : 10 mA
Maximum Operating Temperature : + 70 C Package / Case : TO-92-3
Packaging : Bulk
Description
Average Temperature Coefficient (Typ) :
Series VREF - Input Voltage (Max) :
Series VREF - Input Voltage (Min) :
Product : Voltage References
Topology : Shunt References
Reference Type : Precision
Initial Accuracy : 2 %
Output Voltage : Adjustable
Package / Case : TO-92-3
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Shunt Current (Max) : 10 mA
Packaging : Bulk
Features:
Low Temperature Coefficient
Guaranteed Temperature Stability 4mV Typical
0.2W Dynamic Impedance
1.0% Initial Tolerance Available
Easily Trimmed for Minimum Temperature Drift
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Reverse Current
IR
15
mA
Forward Current
IF
10
mA
Operating Temperature Range LM336Z25
TOPR
0~ +70
Storage Temperature Range
TSTG
Product Product status Eco Status Pricing* Package type Leads Packing method Package Drawing
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Description
The LM336Z25 integrated circuits are precision 2.5V shunt regulators. The monolithic IC voltage reference operates as a low temperature coefficient 2.5V zener with 0.2W dynamic impedance. The monolithic IC voltage reference operates as a low temperature coefficient 2.5V zener with 0.2W dynamic impedance. A third terminal on the LM336Z25 allows the reference voltage and temperature coefficient to be trimmed easily.LM336Z25 are useful as a precision 2.5V low voltage reference for digital voltmeters, power supplies or OP-AMP circuitry. The 2.5V makes it convenient to obtain a stable reference from low voltage supplies. Further, since the LM336Z25 operate as shunt regulators, they can be used as either a positive or negative voltage reference.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM336Z25
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt, Adjustable
Voltage - Output4 ~ 6 V
Tolerance±1%
Temperature Coefficient-
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent-
Current - Output10mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C