LM341T-12
IC REG LDO 12V .5A TO220-3
product image
LM341T-12 Picture
SeekIC No. : 003594630 Detail
LM341T-12: IC REG LDO 12V .5A TO220-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM341T-12
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 12V Voltage - Input: 14.5 V ~ 35 V
Voltage - Dropout (Typical): - Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220-3
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 12V
Voltage - Dropout (Typical): -
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220-3
Current - Output: 500mA
Manufacturer: National Semiconductor
Voltage - Input: 14.5 V ~ 35 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM341T-12
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output12V
Voltage - Input14.5 ~ 30 V