LM3460-1.2, -1.5
Features: Precision output (1%)Output voltage can be adjustedExtremely fast transient response in GTLp and GTL bus terminationTiny SOT23-5 packageOutput voltage capability for GTL or GTLpLow temperature coefficientApplicationGTL bus termination (1.2V output 7A)GTLp bus termination (1.5V output 7A)...
product image
LM3460-1.2, -1.5 Picture
SeekIC No. : 004395335 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3460-1.2, -1.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
 Precision output (1%)
 Output voltage can be adjusted
Extremely fast transient response in GTLp and GTL bus termination
Tiny SOT23-5 package
 Output voltage capability for GTL or GTLp
 Low temperature coefficient
Application
GTL bus termination (1.2V output 7A)
GTLp bus termination (1.5V output 7A)
 Adjustable high-current linear regulator
Description
The LM3460-1.2, -1.5 controller is designed to be used with a high current (> 7A) NPN pass transistor to provide the high current needed for the bus termination. The wide bandwidth of the feedback loop provides excellent transient response,and greatly reduces the output capacitance required, thus reducing cost and board space requirements.