LM3460-1.5
Features: Precision output (1%) Output voltage can be adjustedExtremely fast transient response in GTLp and GTL bus terminationTiny SOT23-5 packageOutput voltage capability for GTL or GTLpLow temperature coefficientApplication GTL bus termination (1.2V output 7A) GTLp bus termination (1.5V output ...
product image
LM3460-1.5 Picture
SeekIC No. : 004395336 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3460-1.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Precision output (1%)
Output voltage can be adjusted
Extremely fast transient response in GTLp and GTL bus termination
Tiny SOT23-5 package
Output voltage capability for GTL or GTLp
Low temperature coefficient
Application
GTL bus termination (1.2V output 7A)
GTLp bus termination (1.5V output 7A)
Adjustable high-current linear regulator
Specifications
Input Voltage VIN
Output Current
Junction Temperature
Storage Temperature
Lead Temperature
Vapor Phase (60 sec.)
Infared (15 sec.)
Power Dissipation (TA = 25°C)
(Note 2)
ESD Susceptibility (Note 3)
Human Body Model
See AN-450 ²Surface Mounting Methods and Their
on Product Reliability² for methods on soldering surface
mount devices.
20V
20 mA
150°C
−65°C to +150°C
+215°C
+220°C
300 mW
1500V
Description
The precision output control enables the termination voltage to maintain tight regulation, despite fast switching requirements on the bus. The LM3460-1.5 controller is designed to be used with a high current (> 7A) NPN pass transistor to provide the high current needed for the bus termination. The wide bandwidth of the feedback loop provides excellent transient response, and greatly reduces the output capacitance required, thus reducing cost and board space requirements.