LM3480IM3-12
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM3480IM3-12 Picture
SeekIC No. : 00514801 Detail
LM3480IM3-12: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3480IM3-12
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 36 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 12 V
Input Voltage MAX : 30 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA
Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 36 mV