LM3480IM3-15/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM3480IM3-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508456 Detail
LM3480IM3-15/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3480IM3-15/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 45 mV Number of Outputs : 1
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 30 V
Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA
Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 45 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3480IM3-15/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-3, TO-236-3, Micro3?, SSD3, SST3
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output15V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C