LM3480IM3X-12/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 100MA,QUASI LDO LINEAR VLTG REG
product image
LM3480IM3X-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508951 Detail
LM3480IM3X-12/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 100MA,QUASI LDO LINEAR VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3480IM3X-12/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 36 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 12 V
Input Voltage MAX : 30 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA
Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 36 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3480IM3X-12/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-3, TO-236-3, Micro3?, SSD3, SST3
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output12V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C