LM3480IM3X-15/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM3480IM3X-15/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508858 Detail
LM3480IM3X-15/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3480IM3X-15/NOPB
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 45 mV Number of Outputs : 1
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 30 V
Output Voltage : 15 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V at 10 mA, 1.2 V at 100 mA
Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 45 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3480IM3X-15/NOPB
VendorNational Semiconductor
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output15V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C