LM3480IM3X-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LM3480IM3X-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508542 Detail
LM3480IM3X-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3480IM3X-3.3/NOPB
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.9 V at 10 mA, 1.1 V at 100 mA Output Current : 0.1 A (Min)
Load Regulation : 20 mV Number of Outputs : 1
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Load Regulation : 20 mV
Input Voltage MAX : 30 V
Output Current : 0.1 A (Min)
Dropout Voltage (Max) : 0.9 V at 10 mA, 1.1 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3480IM3X-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C