LM3490IM5-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 100MA,QUASI LDO LINEAR VLTG REG
product image
LM3490IM5-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00511131 Detail
LM3490IM5-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 100MA,QUASI LDO LINEAR VLTG REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3490IM5-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.9 V at 10 mA, 1.1 V at 100 mA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 15 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Load Regulation : 15 mV
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 30 V
Output Current : 0.1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.9 V at 10 mA, 1.1 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3490IM5-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C