LM3490IM5X-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V .1A SOT23-5
product image
LM3490IM5X-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 003594210 Detail
LM3490IM5X-3.3/NOPB: IC REG LDO 3.3V .1A SOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3490IM5X-3.3/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 30V Voltage - Dropout (Typical): 0.9V @ 100mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Current - Output: 100mA
Manufacturer: National Semiconductor
Voltage - Dropout (Typical): 0.9V @ 100mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3490IM5X-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V