LM350KSTEEL/NOPB
Linear Regulators - Standard
product image
LM350KSTEEL/NOPB Picture
SeekIC No. : 00504826 Detail
LM350KSTEEL/NOPB: Linear Regulators - Standard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM350KSTEEL/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~30
Quick Details
Output Type : Adjustable Polarity : Positive
Output Voltage : 1.2 V to 33 V Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.50% Input Voltage MAX : 35 V
Line Regulation : 0.03 %/V Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-3
Description
Polarity : Positive
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Type : Adjustable
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage MAX : 35 V
Package / Case : TO-3
Output Voltage : 1.2 V to 33 V
Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.50%
Line Regulation : 0.03 %/V