LM3622M-8.4
product image
LM3622M-8.4 Picture
SeekIC No. : 004395401 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3622M-8.4
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features of the LM3622M-8.4 are:(1) Versions for charging of 1 cell (4.1V or 4.2V) or 2 cells(8.2V or 8.4V); (2) Versions for coke or graphite a node; (3) Precision (±30mV/cell) end-of-charge control; (4) Wide input range: 4.5V-24V; (5)Low battery drain leakage: 200nA; (6)15 mAavailable to drive low cost PNP.
The absolute maximum ratings of the LM3622M-8.4 can be summarized as:(1)supply voltage:-0.3 to 24V;(2)Power Dissipation N Package:350 mW;(3)Output Short-Circuit Duration to GND:1 sec;(4)Continuous PowerDissipation (TA= 25):-0.5 to +20 V;(5)LeadTemperature: 260;(6)Storage Temperature Range:65 to +150.If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LM3622M-8.4, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.