LM3691TL-1.8EV
BOARD EVAL FOR LM3691TL 1.8V
product image
LM3691TL-1.8EV Picture
SeekIC No. : 003822062 Detail
LM3691TL-1.8EV: BOARD EVAL FOR LM3691TL 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3691TL-1.8EV
Quick Details
Series: PowerWise® Manufacturer: National Semiconductor
Main Purpose: DC/DC, Step Down Outputs and Type: 1, Non-Isolated
Power - Output: - Voltage - Output: 1.8V
Package / Case : eTSSOP-28 EP Current - Output: 1A
Voltage - Input: 2.3 ~ 5.5 V Regulator Topology: Buck
Frequency - Switching: 4MHz Board Type: Fully Populated
Supplied Contents: Board
Description
Main Purpose: DC/DC, Step Down
Outputs and Type: 1, Non-Isolated
Power - Output: -
Regulator Topology: Buck
Board Type: Fully Populated
Supplied Contents: Board
Series: PowerWise®
Manufacturer: National Semiconductor
Current - Output: 1A
Voltage - Input: 2.3 ~ 5.5 V
Voltage - Output: 1.8V
Frequency - Switching: 4MHz
Utilized IC / Part: LM3691
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3691TL-1.8EV
VendorNational Semiconductor
CategoryProgrammers, Development Systems
Board TypeFully Populated
Main PurposeDC/DC, Step Down
Regulator TopologyBuck
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Input2.3 ~ 5.5V
Frequency - Switching4MHz
Power - Output1.8W