LM3691TL-2.5/NOPB
DC/DC Switching Controllers
product image
LM3691TL-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 00492404 Detail
LM3691TL-2.5/NOPB: DC/DC Switching Controllers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3691TL-2.5/NOPB
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage : 5.5 V Switching Frequency : 4000 KHz
Output Voltage : 2.5 V Output Current : 1 A
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage : 5.5 V
Output Current : 1 A
Package / Case : uSMD
Output Voltage : 2.5 V
Switching Frequency : 4000 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3691TL-2.5/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.3 ~ 5.5 V
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / Case6-MicroSMD
PackagingDigi-Reel?
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)115 mOhm (N-Chan), 160 mOhm (P-Chan)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Frequency - Switching4MHz