LM3710YQMM-232/NOPB
Supervisory Circuits
product image
LM3710YQMM-232/NOPB Picture
SeekIC No. : 00545204 Detail
LM3710YQMM-232/NOPB: Supervisory Circuits
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3710YQMM-232/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1 V to 5.5 V
Undervoltage Threshold : 2.3 V Overvoltage Threshold : 2.33 V
Output Type : Active Low, Open Drain Manual Reset : Resettable
Watchdog : Watchdog Battery Backup Switching : No Backup
Power-Up Reset Delay (Typ) : 200 ms Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1 V Supply Current (Typ) : 28 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MSOP Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Watchdog : Watchdog
Battery Backup Switching : No Backup
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Active Low, Open Drain
Packaging : Reel
Number of Voltages Monitored : 1
Manual Reset : Resettable
Supply Voltage - Min : 1 V
Monitored Voltage : 1 V to 5.5 V
Power-Up Reset Delay (Typ) : 200 ms
Undervoltage Threshold : 2.3 V
Supply Current (Typ) : 28 uA
Package / Case : MSOP
Overvoltage Threshold : 2.33 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3710YQMM-232/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / Case10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP
PackagingDigi-Reel?
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout140 ms Minimum
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.32V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C