LM3S2620-IBZ25-A2
ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU
product image
LM3S2620-IBZ25-A2 Picture
SeekIC No. : 00379546 Detail
LM3S2620-IBZ25-A2: ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S2620-IBZ25-A2
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Program Memory Size : 128 KB Data RAM Size : 32 KB
On-Chip ADC : No Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : BGA-108 Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 32 bit
Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Core : ARM Cortex M3
Program Memory Size : 128 KB
Package / Case : BGA-108
Data RAM Size : 32 KB
On-Chip ADC : No
Processor Series : Stellaris 2000
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S2620-IBZ25-A2
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size128KB (128K x 8)
RAM Size32K x 8
Number of I /O52
Package / Case108-BGA
Speed25MHz
Controller Series2000
Oscillator TypeInternal
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data Converters-
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V