LM3S2918-IQC50-A2
ARM Microcontrollers (MCU) LM3S2918
product image
LM3S2918-IQC50-A2 Picture
SeekIC No. : 00377740 Detail
LM3S2918-IQC50-A2: ARM Microcontrollers (MCU) LM3S2918
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S2918-IQC50-A2
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris 2000
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Program Memory Size : 256 KB Data RAM Size : 64 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LQFP Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Supply Voltage :
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Core : ARM Cortex M3
Program Memory Size : 256 KB
Data RAM Size : 64 KB
Processor Series : Stellaris 2000
Package / Case : LQFP
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S2918-IQC50-A2
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Number of I /O52
Package / Case100-LQFP
Speed50MHz
Controller Series2000
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V