LM3S2939-IBZ50-A2
ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU
product image
LM3S2939-IBZ50-A2 Picture
SeekIC No. : 00379715 Detail
LM3S2939-IBZ50-A2: ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S2939-IBZ50-A2
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Program Memory Size : 256 KB Data RAM Size : 64 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : BGA-108 Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Data RAM Size : 64 KB
Package / Case : BGA-108
Processor Series : Stellaris 2000
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S2939-IBZ50-A2
RAM Size64K x 8
Number of I /O57
Package / Case108-BGA
Speed50MHz
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 3x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V