LM3S301-IQN20-C2
ARM Microcontrollers (MCU) ARM CORTEX-M3 INDUSTRIAL TEMP
product image
LM3S301-IQN20-C2 Picture
SeekIC No. : 00378196 Detail
LM3S301-IQN20-C2: ARM Microcontrollers (MCU) ARM CORTEX-M3 INDUSTRIAL TEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S301-IQN20-C2
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris x00
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 2 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LQFP Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Supply Voltage :
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Core : ARM Cortex M3
Data RAM Size : 2 KB
Program Memory Size : 16 KB
Package / Case : LQFP
Processor Series : Stellaris x00
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S301-IQN20-C2
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size16KB (16K x 8)
RAM Size2K x 8
Number of I /O33
Package / Case48-LQFP
Speed20MHz
Controller Series300
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 3x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityMicrowire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V