LM3S308-IQN25-C2
ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU 16K
product image
LM3S308-IQN25-C2 Picture
SeekIC No. : 00378375 Detail
LM3S308-IQN25-C2: ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU 16K
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S308-IQN25-C2
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris x00
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 4 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Data Bus Width : 32 bit
Maximum Clock Frequency : 25 MHz
On-Chip ADC : Yes
Core : ARM Cortex M3
Data RAM Size : 4 KB
Program Memory Size : 16 KB
Package / Case : LQFP
Processor Series : Stellaris x00
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S308-IQN25-C2
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size16KB (16K x 8)
RAM Size4K x 8
Number of I /O28
Package / Case48-LQFP
Speed25MHz
Controller Series300
Oscillator TypeInternal
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V