LM3S308-IQN25
IC ARM MCU 32BIT 25MHZ 48-LQFP
product image
LM3S308-IQN25 Picture
SeekIC No. : 003512809 Detail
LM3S308-IQN25: IC ARM MCU 32BIT 25MHZ 48-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S308-IQN25
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Stellaris® 300 Manufacturer: Texas Instruments
Core Processor: ARM? Cortex?-M3 Core Size: 32-Bit
Speed: 25MHz Connectivity: I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 28 Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 4K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 48-LQFP
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Manufacturer: Texas Instruments
Data Converters: A/D 8x10b
Packaging: Tray
Speed: 25MHz
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Package / Case: 48-LQFP
Core Size: 32-Bit
RAM Size: 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Series: Stellaris® 300
Core Processor: ARM? Cortex?-M3
Connectivity: I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I /O: 28
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S308-IQN25
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size16K x 8
RAM Size4K x 8
Number of I /O28
Package / Case48-LQFP
Speed25MHz
Controller Series300
Oscillator TypeInternal
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size32-Bit