LM3S5752-IQR50-A0
ARM Microcontrollers (MCU) ARM Cortex-M3 128K
product image
LM3S5752-IQR50-A0 Picture
SeekIC No. : 00379495 Detail
LM3S5752-IQR50-A0: ARM Microcontrollers (MCU) ARM Cortex-M3 128K
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S5752-IQR50-A0
  • Qty
  • 0~87
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris 5000
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Program Memory Size : 128 KB Data RAM Size : 64 KB
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Program Memory Size : 128 KB
Data RAM Size : 64 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S5752-IQR50-A0
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size128KB (128K x 8)
RAM Size64K x 8
Number of I /O61
Package / Case100-LQFP
Speed50MHz
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 6x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V