LM3S600-IQN50-C2
ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU 32K
product image
LM3S600-IQN50-C2 Picture
SeekIC No. : 00377845 Detail
LM3S600-IQN50-C2: ARM Microcontrollers (MCU) IC ARM CORTEX MCU 32K
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S600-IQN50-C2
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris x00
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 8 KB
On-Chip ADC : No Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LQFP Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Supply Voltage :
Data Bus Width : 32 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Data RAM Size : 8 KB
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Core : ARM Cortex M3
Program Memory Size : 32 KB
On-Chip ADC : No
Package / Case : LQFP
Processor Series : Stellaris x00
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S600-IQN50-C2
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size8K x 8
Number of I /O36
Package / Case48-LQFP
Speed50MHz
Controller Series600
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data Converters-
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V