LM3S600-IQN50
IC ARM MCU 32BIT 50MHZ 48-LQFP
product image
LM3S600-IQN50 Picture
SeekIC No. : 004395579 Detail
LM3S600-IQN50: IC ARM MCU 32BIT 50MHZ 48-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S600-IQN50
Mfg:
Luminary Micro Division of Texas Instruments
  • Qty
  • 1~25
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S600-IQN50
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size8K x 8
Number of I /O36
Package / Case48-LQFP
Speed50MHz
Controller Series600
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data Converters-
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V