LM3S615-IQN50-C2
ARM Microcontrollers (MCU) ARM CORTEX-M3(IND) MICROCONTROLLER
product image
LM3S615-IQN50-C2 Picture
SeekIC No. : 00379167 Detail
LM3S615-IQN50-C2: ARM Microcontrollers (MCU) ARM CORTEX-M3(IND) MICROCONTROLLER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S615-IQN50-C2
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris x00
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 8 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Data RAM Size : 8 KB
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Core : ARM Cortex M3
Program Memory Size : 32 KB
Package / Case : LQFP
Processor Series : Stellaris x00
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S615-IQN50-C2
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size8K x 8
Number of I /O34
Package / Case48-LQFP
Speed50MHz
Controller Series600
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 2x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V