LM3S618-IQN50
IC ARM CORTEX MCU 32K 48-LQFP
product image
LM3S618-IQN50 Picture
SeekIC No. : 003514258 Detail
LM3S618-IQN50: IC ARM CORTEX MCU 32K 48-LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S618-IQN50
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Stellaris® 600 Manufacturer: Texas Instruments
Core Processor: ARM? Cortex?-M3 Core Size: 32-Bit
Speed: 50MHz Connectivity: Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 30 Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 8K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 6x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 48-LQFP
Description
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Manufacturer: Texas Instruments
Packaging: Tray
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Package / Case: 48-LQFP
Number of I /O: 30
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 6x10b
RAM Size: 8K x 8
Core Processor: ARM? Cortex?-M3
Series: Stellaris® 600
Speed: 50MHz
Connectivity: Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S618-IQN50
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size8K x 8
Number of I /O30
Package / Case48-LQFP
Speed50MHz
Controller Series600
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data ConvertersA/D 6x10b
Core Size32-Bit
ConnectivityMicrowire, SPI, SSI, UART/USART