LM3S6420-IQC25-A2
ARM Microcontrollers (MCU) Stellaris Cortex M-3 10/100 MAC PHY
product image
LM3S6420-IQC25-A2 Picture
SeekIC No. : 00377976 Detail
LM3S6420-IQC25-A2: ARM Microcontrollers (MCU) Stellaris Cortex M-3 10/100 MAC PHY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM3S6420-IQC25-A2
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : ARM Cortex M3 Processor Series : Stellaris 6000
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Program Memory Size : 96 KB Data RAM Size : 32 KB
On-Chip ADC : No Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LQFP Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Supply Voltage :
Data Bus Width : 32 bit
Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Core : ARM Cortex M3
Program Memory Size : 96 KB
Data RAM Size : 32 KB
On-Chip ADC : No
Package / Case : LQFP
Processor Series : Stellaris 6000
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM3S6420-IQC25-A2
VendorLuminary Micro Division of Texas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size96KB (96K x 8)
RAM Size32K x 8
Number of I /O46
Package / Case100-LQFP
Speed25MHz
Controller Series6000
Core ProcessorARM? Cortex-M3?
Data Converters-
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEthernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V