LM5101BMA/NOPB
Power Driver ICs 100V 2A Half-Bridge Driver
product image
LM5101BMA/NOPB Picture
SeekIC No. : 00537018 Detail
LM5101BMA/NOPB: Power Driver ICs 100V 2A Half-Bridge Driver
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LM5101BMA/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Type : High and Low Side Rise Time : 570 ns (Typ)
Fall Time : 430 ns (Typ) Supply Voltage - Max : 14 V
Supply Voltage - Min : 9 V Supply Current : 2 mA (Typ)
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Narrow Packaging : Tube
Description
Product :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 14 V
Type : High and Low Side
Supply Voltage - Min : 9 V
Supply Current : 2 mA (Typ)
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Rise Time : 570 ns (Typ)
Fall Time : 430 ns (Typ)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLM5101BMA/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHigh and Low Side, Synchronous
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Current - Peak2A
Delay Time26ns
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Number of Outputs2
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
High Side Voltage - Max (Bootstrap)118V